Makulárna degenerácie - Toto ochorenie spôsobené degeneráciou častí sietnice je najčastejšou príčinou ľudskej slepoty u ľudí nad 50 rokov. Pri makulárnej degenerácii dochádza k poruche žltej škvrny (macula lutea), čo je oblasť v strede sietnice, ktorá ovláda centrálne zorné pole a umožňuje schopnosť farebného videnia. Touto poruchou dochádza k ťažkému narušeniu zraku. Periférne videnie síce zostáva neporušené, ale stred zorného poľa je rozmazaný, šedý alebo vyplnený len čiernou škvrnou. Periférne videnie síce zostáva neporušené, ale stred zorného poľa je rozmazaný, šedý alebo vyplnený len čiernou škvrnou.
Hlavnou príčinou vzniku makulárnej degenerácie je pravdepodobne poškodenie buniek voľnými radikálmi.Strava bohatá na nasýtené tuky, fajčenie a nadmerné slnenie môže viesť práve k tvorbe voľných radikálov v sietnici. Vysoký krvný tlak a ateroskleróza môžu tiež prispievať ku vzniku makulárnej degenerácie, pretože obmedzujú prítok krvi do sietnice.
Makulárnej degenerácie sa zaťal liečiť nijako nedá, je možné ju však predchádzať užívaním potravinových doplnkov, predovšetkým vitamíny C, E a rôznych typov karotenoidov, ktoré chránia žltú škvrnu neutralizáciou voľných radikálov.