Je stav oka v dôsledku nedostatku prísunu kyslíka pre správny metabolizmus oka. Za prirodzených podmienok rohovka oka prijíma kyslík a do okolia vylučuje oxid uhličitý. Preto je priepustnosť kyslíka u mäkkých kontaktných šošoviek jedným z najsledovanejších parametrov materiálu.
Nasadená kontaktná šošovka je pre výmenu plynov oka s okolitým prostredím určitou bariérou. Pri nízkej priepustnosti kyslíka materiálu šošoviek môže oko vykazovať známky zníženého prísunu kyslíka, vzniká hypoxia. Rad nositeľov kontaktných šošoviek nedbá rád kontaktológa a prespáva v kontaktných šošovkách s nízkou priepustnosťou pre kyslík, ktoré k prespanie nie sú určené - práve to môže byť príčinou hypoxie, pretože pri zatvorenom oka sa prísun kyslíka znižuje na obyčajnú 1/3, pri nasadenej kontaktnej šošovke sa teda k oku dostáva minimum kyslíka.
Hypoxia môže mať vážne následky, ako napr. Opuch rohovky, zákal rohovky, mikrocysty atď. A môže viesť až k vyčerpaniu rohovky a nutnosti prestať nosiť kontaktné šošovky.
Druhým problémom pri nízkej priepustnosti materiálu šošovky je tzv. Hyperknapie - oko nemôže vylučovať oxid uhličitý a ten sa pod šošovkou hromadí - v prednej vrstve rohovky je príliš vysoký tlak.